+420 608 758 618 | +242 06 641 2258 info@save-elephants.org

O PROJEKTU

Nejsem cyklista ani vodák, nejsem profesionální biolog, nejsem lékař, nejsem reportér, nejsem detektiv, nejsem kameraman… Přesto jsem se vydal sám do Střední Afriky na kole a na kajaku, věnoval se ochraně slonů, poskytoval po cestě zdravotní péči domorodcům, podílel se na vyšetřování obchodu se slonovinou a zatýkání překupníků a natáčel o ohrožení slonů a své cestě dokument. Věřím, že každý z nás dokáže velké věci a může být užitečný, pokud opravdu chce.

Na rok a čtvrt jsem opustil Českou republiku a od října 2012 do prosince 2013 jsem projížděl srdcem Afriky. Během svého putování jsem navštívil 7 států: Kamerun, Gabon, Kongo, Středoafrickou republiku, Čad, Demokratickou republiku Kongo a Nigérii. Ujel jsem přes 5100 km po neasfaltových cestách a stezkách, pádloval 700 km řekami, lagunami, močály i oceánem. Viděl jsem poslední velká útočiště obou druhů divokých afrických slonů, pralesních i savanových. Díky dobrovolnické spolupráci s organizací African Parks jsem se v národních parcích připojil k lidem, kteří bojují proti stále sílícímu tlaku pytláků. Několik měsíců jsem trávil v divočině s protipytláckými hlídkami a pomáhal ochranářům během operací na obojkovaní slonů přístroji GPS. Podnikal jsem mise do odlehlých oblastí s cílem identifikovat zbývající sloní populace a šířit osvětu mezi tamním obyvatelstvem. Stěžejními místy mého působení byly národní parky Odzala-Kokoua (Kongo) a Zakouma (Čad). Během své cesty jsem se vlastní oči přesvědčil, jak jednoduše se lze k ilegální slonovině dostat. Rozhodl jsem se jednat a zahájil nejprve na vlastní pěst vyšetřování a vyjednávání s mezinárodními překupníky se slonovinou. Situace se vyvíjela dobrým směrem a já zkontaktoval místní neziskovku LAGA, se kterou jsme nakonec „moje“ překupníky zatkli a postavili před soud. Následně jsem pro LAGA v utajeném vyšetřování pokračoval a podařilo se mi odhalit desítky dalších překupníků, proti kterým mám usvědčující materiál. Moje putování bylo rozmanité, střídal jsem země, dopravní prostředky, střídala se roční období, já někdy pozoroval stovky živých slonů, jindy se dostal na místo masakru s devadesáti mršinami, připletl jsem se i k záchraně malého osiřelého slůněte, které přišlo o celou rodinu.


LAGA banner

O všech zkušenostech a zážitcích zpracovávám dokumentární film, jehož premiéru plánuji na počátek roku 2015. Více než za dokumentaristu se ale považuji za aktivistu a proto můj boj natočením filmu nekončí, ale naopak začíná.

Absolvování roční výpravy je totiž jen první fází mého plánu. V další fázi chci získat pro slony ve Střední Africe podporu, kterou tak zoufale potřebují. Bojovat budu na všech frontách a na to již sám nestačím…

S mými přáteli jsme proto založili registrovaný spolek „Save-Elephants, z.s.“ Jsme dobrovolníci z mnoha oborů a snažíme se pomoct s dosažením několika cílů, které rozvádíme v sekci „Jak pomoct“. Usilujeme o rozšíření povědomí a probíhající sloní katastrofě mezi veřejnost a vyzýváme lidi, aby v rámci svých možností ochraně slonů pomohli. Překvapilo nás, že naprostá většina Evropanů, se kterými jsme mluvili, netuší, jak zoufalá panuje na mnoha místech Afriky situace. Od roku 1989, kdy byl celosvětově zakázán obchod se slonovinou, klesl počet divokých slonů na polovinu! A přes trvající zákaz nadále klesá. Poptávka po sloních klech zejména v Číně žene cenu slonoviny na černém trhu závratně vysoko. Stávající tempo zabíjení může slony vyhubit v naprosté většině Afriky v horizontu deseti let…

Během svého cyklistického putování jsem zavítal do těch nejodlehlejších a nejzaostalejších koutů Afriky. Pohyboval jsem se absolutně mimo veškeré turistické trasy a hlavně v rebelii zmítané Středoafrické republice jsem projížděl oblastmi, kde je slovo zdravotnictví úplně neznámým pojmem. Ve spolupráci s českou neziskovou organizací International Humanity a s její finanční podporou jsem těm nejpotřebnějším lidem pomáhal. Nemocným pacientům a vesnickým zdravotníkům jsem poskytoval léky, zdravotní materiál či moskytiéry. Díky štědré podpoře International Humanity jsem takovým způsobem pomohl více než stovce nemocným, kteří žádnou jinou pomoc nemohli očekávat.

V uskutečnění výpravy mi materiálně pomohlo několik firem a mnoho jednotlivců, kterým moc děkuji. Na založený transparentní účet mi také v průběhu expedice posílali mnozí lidé a dokonce i školy různě velké příspěvky, které mne velmi povzbuzovaly a pomáhaly s výdaji na cestě. Valnou většinu všech nákladů jsem ale hradil vlastních, rodinných zdrojů. Projekt byl udržován v chodu díky nesmírné podpoře mé rodiny a díky nasazení mých přátel, kteří mi pomáhají. Vaše případná finanční pomoc v jakékoliv výši nám pomůže k dosažení vytyčených cílů a povede k lepší ochraně divokých slonů. Byť i symbolický příspěvek nás moc potěší a utvrdí v přesvědčení, že je třeba v boji proti pytláctví a obchodu se slonovinou pokračovat.

Všem dárcům předem upřímně děkujeme!

Bojoval za slony ale můžete společně s námi i jinak! V sekci „Jak Pomoct“ se dočtete o několika cílech, o které usilujeme a které by ochraně slonů výrazně pomohly. Je třeba ale vynaložit velké úsilí, aby jich bylo dosaženo, a právě v tom můžete velmi pomoct i Vy. Staňte se také aktivisty! Stačí věnovat trochu svého času a nápadů. Stačí se nestydět a nebát oslovovat různé lidi a vyzývat je k podpoře slonů. Pokud umíte anglicky nebo vládnete jiným jazykem, tím lépe – neomezujme se jen na Českou republiku. Pomoc můžeme nalézt jinde. Když utvoříme širokou a hustou síť lidí, ochránců slonů, a budeme společně bojovat, můžeme spoustu věcí dokázat. A slony zachránit.


PDFStáhněte si naši PDF prezentaci a dozvíte se více o našich aktivitách