Naše činnost

Save-Elephants je malá struktura s velkým a cíleným dosahem na rozvoj ochranářských kroků v Africe. Zaměřujeme se na všechny úrovně problému ohrožení slonů od pytláctví a destrukce ekosystémů, přes pašování slonoviny a jiných produktů až po poptávku o tento ilegální kontraband v daleké cizině. Těžištěm naší práce je však terén v Kongu a okolí.
Sloni vymírají. Týká se to valné většiny areálových států větších slonů savanových, tak i regionu Střední Afriky a kriticky ohrožených slonů pralesních, kteří jsou již dnes považováni za samostatný druh. Navzdory legální ochraně a platným mezinárodním zákazům obchodování se slonovinou je nadále pytláctví pro jejich kly hlavním viníkem úbytku slonů. Pytlačí sice lokálně místní obyvatelé, ale obchod je hnán poptávkou kupců zejména z Dálného východu a je velmi globalizovaný a umocněný bující korupcí, nestabilitou a chudobou. V případě slonů pralesních hrozí vyhubení bezprostředně – za 31 let klesla jejich celková populace o 86 %, u slonů savanových to byl úbytek 60 % za posledních 50 let.
Příroda Střední Afriky je kromě toho sužována také pytláctvím jiných druhů na maso, tzv. bushmeat (nevyjímaje maso lidoopů), což představuje také významné zdravotní riziko i pro lidi. Pralesní oblasti jsou sice káceny pomalejším tempem než v jiných tropických regionech a děje se tak většinou selektivně, ale i toto a s tím spojené pronikající zemědělství, pěstování palmy olejné a rozvíjející se těžba nerostů přináší úbytek přirozeného prostředí slonů i dalších druhů.

Jak pomáháme

V této kritické a měnící se situaci pomáháme na několika frontách od represe až po snahy o předcházení problémům. Rozkrýváme ilegální překupníky se slonovinou a jinými wildlife produkty (lebky lidoopů, luskouní šupiny, živá zvířata) a iniciujeme jejich zatčení a odsouzení náležitými strukturami. To se děje ve spolupráci s mezinárodní sítí EAGLE Network a příslušnými útvary Gendarmerie a ministerstev na ochranu přírody. Na druhé straně na lokální úrovni pomáháme vybraným komunitám vesničanů k dosažení větší harmonie s divokými slony a hrochy pomocí elektrické nebo včelí ochrany části polí rolníků před těmito zvířaty. Zakládáme mnohdy úplně první pilotní projekty tohoto druhu v jednotlivých zemích.
Zároveň dlouhodobě podporujeme partnerské týmy a organizace v Africe darováním pracovního materiálu a pomůcek (terénní outdoorové vybavení, elektronika, horská kola, aj.) a zejména spoluúčastí na monitoringu málo poznaných a chráněných oblastí pomocí fotopastí i audionahrávadel. Spolupracujeme takto například s konžským ministerstvem lesnické ekonomie, organizací WWF, místní čadskou neziskovkou A.L.C.P a dalšími strukturami.
V České republice a blízkém okolí šíříme mezi mládeží a širokou i odbornou veřejností osvětu o ochraně slonů a africké divočiny a to formou různých přednášek, benefičních akcí a medializování celé problematiky.

Kde pomáháme?

Střední Afrika

Dlouhodobě působíme v několika oblastech a nárazově i jinde podle akutní potřeby. Hlavní baštou celé řady našich projektů je jižní Kongo, kde chráníme divočinu v oblasti rezervace Tsoulou a zapojujeme do ochrany přírody místní obyvatele. V Kongu a v Kamerunu jsme aktivní na poli rozkrývání černého obchodu se slonovinou i jinými ilegálními zvířecími produkty a spolupracujeme na zatýkání pytláků a zejména překupníků. V Čadu se dlouhodobě soustředíme především na rozvoj harmonické koexistence mezi rolníky a divokými slony a hrochy s využitím elektrických i včelích bariér kolem vybraných polí.
Mapa afriky